Jdi na obsah Jdi na menu
 


zprávičky 2007-2008

25. 10. 2010

 

21.12.2008

28. BAYERNSCHAU

V pátek (12.prosince) večer jsme já (řidič), Jindřich Gajdoš a František Lucký jeli autem do Prahy, kde nás čekal autobus na zájezd do Straubingu. Po cestě jsme ještě přibrali přítele Martina Šlancara. Cesta uběhla, alespoň z mého pohledu rychle a téměř v pohodě. Jen v Praze vyvstal malý 30minut trvající problém. Z dálnice jsme měli sjet na Černý most. No, minimálně 3 ukazatele na Černý most a ani jeden z nich nás nedovedl k cíli. Nakonec jsme se přece jen na zastávku dostali a něco málo po půlnoci jsme, po přeložení přepravek a dalších věcí do autobusu, vyrazili směr STRAUBING.

Do cíle jsme vjeli chvíli po 5hodině ranní. Otevření výstavy až za 2hodiny. Většina lidí tento čas bez kodrcání využila k dohnání spánkového deficitu. Já potřeboval protáhnout nohy, autobusy nejsou nic pro lidi attakující 2metry.

Konečně byla výstava otevřena! Ani nedovedu vyjádřit jaká tlačenice vznikla. Všichni se snažili dostat dovnitř jako první, občas to bylo velmi nepříjemné až nebezpečné a občas nastali i velmi komické situace, kdy se jeden vysoký Slovinec nalepil na jednoho vedle mne stojící pána, který mi sahal tak po pás a snažil se přez něj procpat blíž k pokladně. Začala tak zajímavá hádka, kdy asi ani jeden nevěděl co na něj ten druhý křičí.Nakonec jsme to však všichni zvládli ve zdraví a rozprchli se po halách každý k tomu co chtěl či potřeboval pořídit. Na 77 vystavených černopesíkatých jsem prošel tam a zpět. Nadšen jsem příliš nebyl. Valná většina měla podprůměrné hlavy, protáhlé tělo s hmotností jistě nad 3kg a uši delší 10cm. Nakonec jsem našel pár samců velmi pěkných v hlavě. To však již byly fronty skoro až ke vchodu. Nakonec s menší pomocí štěstí jsme si všichni koupili co jsme chtěli. František Lucký krásného samce Nč, já samce Ččp a Jindra Gajdoš dva samce Čm pěkně vyrovnané v barvě. Martin Šlancar si koupil solidní Německé velké stříbřité samce (modrého a žlutého, je totiž asi jediný kdo chová Nvs ve VŠECH pěti v české republice uznaných barevných rázech -na havanovité má uznáno regenerační křížení- a tak využil této příležitosti k dovozu nepříbuzné krve).

Na výstavě jsem potkal několik známých z ČR: Petr Borýsek (chovatel Ččp, se kterým jsme zde byl domluven), Mgr. Radek Petráš (v současnoti asi nejlepší chovatel ččp u nás), Dana Caithamlová, Milan Caithaml,... Poté jsem s pomocí Herberta Zense našel bavorského chovatele schwarzgrannenů (černopesíkatých) Thomase Schertla, se kterým jsem byl domluven, že nám sem přiveze králíky na prodej. Tím jsem skončil s nákupy na  28. Bayernschau a po 12té hodině jsme se naskládali do autobusu a vyrazili na cestu zpět. Prahu jsme uviděli před 16tou hodinou. Na konečné stanici výstup, rychlé přeložení zvířat do auta, rozloučení se všemi známými a lidmi se zájezdu, přání šťastných cest k domovu, krásných svátků, ... prostě příjemná přátelská atmosféra vládla tomuto krátkému zájezdu na tuto velkou Bavorskou výstavu. Těším se příště (i jinam) navyděnou.

 

24.11.2008

CELOSTÁTNÍ VÝSTAVA DZ, PVA, Letňany

od pátku 21.11. až do neděle 23.11. probíhala v Pražském veletržním areálu tato letošní vrcholná akce. Osobně jsem se jí účastnil jako adept na posuzovatele, takže jsem zde byl již o den dřív (čtvrtek ráno). Velmi dobře dostupný a pěkný areál (i když co jsem slyšel některé ´´domácí´´ ,zvyklé na nejdelší chůzi když přechází z jedné trasy metra na druhou, tak to bylo ´´trochu z ruky´´ :-D pro vysvětlení necelých 10min chůze).

Na výstavu dodalo svá zvířata přesně 777 chovatelů. Tito nám přivezli předvést svých 47 nutrií (standart, stříbrná, grönland, zlatá, pastelová, přeštická), 83 činčil jihoamerických (z toho 54 od chovatelů z Polska), 205 morčat, 2367 holubů, 1843 králíků (včetně 48 králíků novošlechtění- MS žlutý, J bílo-černý, Ho japm, Zakrslý saténový červený, perlový, rys, marburský, durynský, luštič, zaječí, ZMS červený) a 1028 ks drůbeže (krůty, perličky, slepice, vodní drůbež, křepelky, ..). Dále zde byly vystaveny 3 telata českého národního skotu- ČESKÁ ČERVINKA, ovce a kozy, zábavně-ukázková expozice Králičí hop, Slepičí fotbal (v podání Hedvábniček), expozice okrasného-exotického ptactva (z větších druhů např. 1,1 Alexandrů velkých zelených; Barnard límcový jižní; 1,1 Papoušků Alexandřiných; Papoušek šedý,...), výstava akva-tera zvířat a určitě nespočet dalšího čeho jsem si nevšiml... Velké množství prodejců chovatelských potřeb, stánků výrobců a prodejnců krmných směsí.

Byl zde prezentován shodný počet Ččp jako na Speciálce ve Velkých Pavlovicích (15.-16.11.), tedy 24kusů. Jedinými chovateli, kteří obeslali obě tyto akce byli otec a syn Mlaskačovi, kteří na speciálce vystavili samostatně 14kusů a zde společně tři čtyřčlenné kolekce (12ks), z nichž nejlepší (379,0b-2x 95b a 2x 94,5b) získala titul MISTR ČR. Dále zde svůj chov prezentoval Mgr. Radek Petráš, 2roky po sobě MISTR ČR z CVMK, který si loni ze stejné akce odvážel pohár na nejlepší samici. Letos zde vystavil dvě čtyřčlenné kolekce. Posledním (avšak jen v mém výčtu, jeho králíci byli umístěni v prvních klecích) ze tří mušketýrů byl Martin Kalvoda, který letos speciálku vynechal, a tak se prezentoval čtyřčlennou kolekcí v Letňanech (375,0b).

Výstavu jsem shlédl posléze jako návštěvník (foto jsem pořídil při a po posuzování) hned v pátek, kdy nebylo ještě toliko lidí. Velmi nemile mne překvapilo, že přestože jsem dorazil ještě dobrých 10minut před oficiálním otevřením výstavy, bylo již otevřeno. Toto by se na výstavách podobného rozsahu nemělo stát a rozhodně by se to již nemělo opakovat. Praha je od místa mého bydliště více než 250km vzdálena a nebyl jsem jediný chovatel z mého okolí, který tuto akci navštívil. Byl jsem spíš jediný, který sem nejel nakupovat. Představa , že jedu takto daleko nakoupit králíky, dojedu podle oficiálních propozic dříve než je nezbytné a přece dorazím pozdě a to co jsem chtěl pořídit již třeba není.... To je daleko horší než čekat venku v případě že se otevření opozdí. Další den (sobota) jsem již návštěvu PVA neměl v plánu, leč tou dobou tam byla kamarádka z Kladna a tak jsem si sem ještě cestu našel. Ale dát 120Kč za to, že si půjdu sednout k baru a pokecat, se mi rozhodně nechtělo a tak jsme museli vymrzat venku.

Děkuji organizátorům za velmi povedenou CV, kterou umístili do krásných reprezentativních prostor. Možná kritika, která se v těch pár řádcích najde není myšlena zle. Je myšlena jako upozornění na některé ´´mouchy´´ které musí do příště odstranit. (ono se jich víc najde na diskusy  CV, která probíhá na webu speciálné organizace chovatelů morčat)

 

17.11.2008

Speciálka Ččp-Rh a Čm-Dl, Velké Pavlovice

Tato pro mnoho z nás letos poslední výstava proběhla 15.-16.11.2008. Účastnil jsem se jako člen klubu ččp, kdy jsme vystavil jednu 4člennou kolekci. A také jako adept na posuzovatele králíků, kde jsem si odbyl svou první výstavu pod pí Caithamlovou, která posuzovala Činčily malé a Dailenáry s MVDr. Martincem systémem SUDÁ-LICHÁ. Mi měli zvířata lichá.
Bylo vystaveno 112 Čm a na 20 Dailenárů. Finální boj o titul ŠAMPION 1,0 a 0,1 byl velmi tuhý. Hned tři samice získali shodně 95,5 bodu a taktéž samci byli takto hodnoceni tři. Nejlépe hodnocený Dl byl pana Fasory (95b)
Speciální výstavní expozici Ččp-Rh posoudili pánové Jahoda a Sirotek. Ččp bylo vystaveno 26ks (velmi zde byla znát absence přítele Hejrala, který na speciálkách vystavoval více než 15ks). Nejlepší kolekcí speciálky ččp byla vyhodnocena kolekce MCH Adama Hellingera (377,0b). Titul ŠAMPION 1,0 připadl taktéž nové tváři v klubu- Zdeňku Pavéskovi za samce 96b. ŠAMPIONem 0,1 se stala samice oceněna 95b MCH Adama Hellingera. Dále se rozdělovali 3 čestné ceny. Tyto získali: Petr Mlaskač- 1,0 oc. 95,5b; Adam Hellinger- 1,0 oc. 94,5b; a třetí si bohužel nepamatuji komu byla udělena...
Na schůzi bylo dohodnuto, že příští speciální výstava se bude opět pořádat v hale ZO ČSCH Velké Pavlovice (takto se dohodl i klub Čm-Dl) a to nejspíše první víkend v listopadu. Bylo tak rozhodnuto právě z důvodu Evropské výstavy v Nitře, aby jsme nekolidovali termínem či nebyl moc blízko. Dále pohodlí poskytované areálem a možnost vybrat si termín. Tyto nakonec převážili nad návrhy na speciálku při Evropské výstavě, v Holicích, ...
Výroční členské schůze klubů Ččp a Rh proběhnou tradičně v Damnicích v měsíci březnu.

16.10.2008

Výstava VYSOČINY, Bohdalov

Zajeď se podívat do Bohdalova, v Bohdalově je jedna z nejlepších výstav u nás,... a určitě by se dalo napsat povíce podobných názorů, jako mají mí známí, kteří mne takto již několikrát k návštěvě této výstavy ponoukali. Letos to vypadalo, že jejich pobízení zústane opět neúspěšným. Výstava v Bohdalově se mi jaksi nevlezla do nabitého kalendáře. Jak ale rok plynul, místo se přeci jen našlo, k návštěvě. Ve čtvrtek a pátek jsme se domluvili s přáteli z Poštorné a Hustopeč a vyrazili ve stejném složení jako na jaře do Znojma. No, ne docela. Tentokrát s námi jela i stále usměvavá manželka pana Jäckla. Na výstavu jsme dorazili podle plánu, na nákupy sice již později, ale ty jsme neměli přímo na výstavě v plánu. Z 11ti Ččp zbylo již jen torzo, což mne už ani moc nepřekvapilo, a spíše potvrdilo moji domněnku o vzrůstajícím zájmu o naše nádherné národní plemeno (všechny kusy byly prodejné za 250-300Kč).

Na výstavě se prezentovalo bezmála 1000 králíků, 184 klecí obsadili při své Speciálce Sebritky (drůbež). Tyto byly vystaveny samostatně od ostatní drůbeže v chovatelské hale. Ostatní drůbeže se zde nacházelo na 177 voliér. V sále KD se poté nacházela expozice holubů o 131 voliérách. V ukázkových expozicích byly předvedeny nutrie- Standart, Přeštická, Zlatá a Stříbrná (po jednom kusu od každého sbarvení)- a exotické ptactvo (kanáry dodaly dva vystavovatelé). Dále výběh s Kamerunskými kozičkami, který byl okupován dětmi a po areálu procházející cvičitelé s pejsky na canis terapii (zlatý retrívr, který si od dětí nechal líbit snad úplně všechno) a dobrman co tahal vozíček/kočárek a děti se v něm mohli vozit po výstavě. Většina výstavy byla umístěna na asfaltové cestě a tak by nebyl problémem ani mokro. K tomu připočíst výborné občerstvení (především vynikající gulášek, na který ještě dlouho nezapomenu) a jedna z nejlepších (ne-li, prozatím, nejlepší) výstava tohoto roku byla na světě.

A teď z5 ke králíkům. Čečepáky vystavili pánové Matoušek(S4) a Štrejbar(S4+S3). Z těchto byl v době našeho příjezdu již jen jeden samec od pana Matouška a tuším 3ks pana Štrejbara. Samec pana Matouška získal 93,5b (celá kolekce 374,5b-93,5+93,5+94,5+93b). Na samce by mu slušely silnější hrudní končetiny, kratší uši, ale pochvalu si jistě zasloužila jeho hlava a záď. Ze zvířat, která jsem zde viděl (o5 podotýkám, že jsem neviděl zvířata všechna) byl asi nejkvalitnější. Jelikož jsem z čistě králíkářské ZO, kde se sice chovají i další zvířata(holuby: Staváci, pštrosy, dále exoti, ovce...), ale toto spíš pro ozdobu-užitek, tak mne zajímala právě plemena chovaná členy naší ZO. Poté co jsem obešel celou výstavu a udělal si obrázek jsem se vrátil opět k Ččp, a světe div se, jsem u nich našel předsedu a pokladníka naší ZO se synem, jak si prohlíží Ččp podobně jako já předchvílí prohlížel Nč, Nb, Čm a Vmš. V Bohdalově byli nakoupit samce a tou dobou již měli pořízeno. Poté jsme se společně shodli na vysoké úrovni Vmš (celkově Vídeňských králíků na této výstavě- všech 5plemen mělo zastoupení a nejméně početní byli Vm se 6ti jedinci protiváhou jim byli Vč se 30ti zástupci, Vmš se prezentovali 13ti jedinci). Nč se moc nelíbili, jejich bílý příbuzní se zato líbili hodně. Mne osobně už ani nepřekvapila četnost Burgundských, kdy už asi jen na našem okrese nenašli větší rozšíření a stále a dlouhodobě je vystavuje pouze jeden chovatel, zde se prezentovalo hned 46jedinců.

Na výstavu budu určitě dlouho a rád vzpomínat, a již teď vím, že pokud to bude možné, příští rok se na výstavu vrátím a snad již ne jen jako divák. Na zpáteční cestě jsme navštívili s přáteli chov pana Špinara (holubi Giganti) a chlapi si nakoupili či zamluvili posili do chovu. Takže vydařený a velice krásný výlet, kdy se s námi Vysočina loučila s Oskarem nad západním obzorem.

 

27.9.2008

XXXVIII. CVMK, Březová u Sokolova

až do poslední chvíle neplánovaná. Tak by se dala pro mne shrnout tato CV. V pátek večer jsem zjistil, že tedy jet mohu, jelikož se uvolnilo jedno místo v autě. Budíček tedy ve tři ráno a po čtvrté jsme již byli na cestě.

Po pěti hodinách vcelku rychle ubíhající cesty jsme dorazili na místo. Menší problémy s parkováním a úzkou ulicí byly rychle vyřešeny a už sme pospíchali k areálu.

Po zaplacení vstupného a zakoupení katalogu (60+50Kč) se před námi otevřel výstavní areál. Po levé straně jsem si všiml stánků s chovatelskými potřebami od českých i zahraničních firem. Také stánků s občerstvením, větším stanem s posezením přímo před pódiem s muzikou. V pravo se pak nacházela budova v níž se vydávali ceny, vyhlašovala oznámení, apod... a nad touto konečně vlastní výstava.

Necelé 3000 králíků nebyly nic ohromujícího, ale nevěděl jsem kolik je z tohoto počtu Ččp. Tak jsem urychleně otevřel katalog a jal se hledat, kde že najdu Ččp... NENAŠEL JSEM! Byl jsem v šoku, určitě jsem se přehlédl. Znovu jsem nic neobjevil. To jsem už opravdu nechápal. Ččp tu být 100% musí, vím min. o jednom chovateli co tu je. Tak jsem si na to šel sednout a v klidu katalog pomalu pročíst. troufnu si říct, že mám zrak dost dobrý a teď nemohu přečíst výstavní katalog. Copak asi dělají chovatelé s horším zrakem? To jsem po chvíli zjistil. Chodili ve skupinkách, kde katalog probírali a ostatní informovali ti co měli zrak lepší. A v čem že byla největší chyba katalogu? Malá velikost písma, u některých kusů spojené tetování s prodejní cenou a názvy plemen. Ty byly stejně jako jednotlivý králíci jen s tím rozdílem, že byl název tučně-zvýrazněm. Žádný řádek mezera, vynechávka a tak objevit kde končí a začíná to či ono plemeno byl občas trochu oříšek...

Ččp jsem nakonec našel. Poté co jsem prošel celou výstavu a dle čísel klecí, ve kterých byli Ččp, jsem si je vyhledal v katalogu.

Ččp bylo na této výstavě vystaveno 16ks od tří vystavovatelů (Mgr. Radek Petráš a V. a P. Mlaskačovi). Vystavení králíci byli povětšinou z března a povedení. Ocenění 95b se zde objevilo povícekrát než na loňské CVMK, ale tam byla expozice Ččp o notný kus bohatší. Nejlepším králíkem byl samec pana Petráše, jenž vynikal výbornou srstí, podsadou a zádí. Nadějně se jevila hlava a hrudní končetiny. Tento patřil do kolekce oceněné 380b (95+94,5+95+95,5b) a titulem MISTR ČR, který tedy získal stejně jako loni Mgr. Radek Petráš.

 

 

 

18.8.2008

 

 

 

V dnešní části Zpráviček se budete moci dočíst o výstavách v Morkovicích (8.-10.8.) a Velkých Bílovicích (9.-10.8.) /termíny jsou uvedeny od doby přejímky zvířat na výstavu/.

Výstavy v Morkovicích, s názvem Velká letní výstava K, H, D spolu s I. speciální výstavou zakrslích králíků chovatelů Moravy a Slezska, jsem se účastnil na pozvání Pavla Krejčího, který na této výstavě jako domácí zastával úlohu garanta králíků. V den přejímky zvířat vládlo nad areálem deštivé počasí, avšak po zbytek výstavy již bylo počasí moudřejší, občas i trochu příliš (horko). Na výstavě bylo předvedeno na 216 králíků velkých, středních, malých plemen a rexů. K nim v samostatné expozici na 104 zakrslíků. Za zmínku jistě stáli zajímaví ZB strči vystavovatele V. Šimka, na výstavách, u nás, ne moc obvyklí Zčerv MCH Gáby Jakuba a MSč Pavla Krejčího. Dále se zde prezentovaly čtyři z pěti Vídeňských plemen králíků(bílý, modrý, šedý, černý). Silná expozice Mbh, překvapivě silní byli i Dailenáři (10ks), kterým trochu uškodilo, že byly rozděleni do dvou řad, 2 kusy SsRex (Kohoutek Jan) a jediné Ččp jsem vystavil já (4ks). Narozdíl od výstav v okolí Břeclavi zde bylo vystaveno povíc Burgundských (18ks) od tří vystavovatelů (u nás na okrese je jediným, dlouhodobým chovatelem Bu pan Málek z Břeclavi). Naopak mne překvapila úplná absence Nč, které u nás v organizaci chovají hned 2chovatelé. Holuby na výstavě obsadili 21 voliéru a 27 klecí. Téměř 50% z nich byli Čeští staváci. Další početná část byli Moravští pštrosi. V jedné voliéře se prezentovali Hesenští voláči modří. Drůbež byla umístěna do 61 voliér. Namátkou to byly Husy labutí, tuluské, Araukany. Velké množství Zdr. vyandotek, zdr. brahmánek, Leghornek a Hempšírek (bylo toho daleko více, tak alespoň orientačně). Do ukázkové expozice byly umítěny Nutrie standart, okrasné ptactvo,... Posezení bylo zajištěno zastřešené díky altánům. Občerstvení bylo v budovách. K větší pohodě hrála živá hudba...

Místní výstava DZ, která proběhla 9.-10.8.2008 ve Velkých Bílovicích byla obeslána 235ti králíky. 67mi voliérami drůbeže, kde byla expozice zdr a zakrslé drůbeže samostatně, stejně jako bažantů (zlatý, stříbrný a diamantový). Bulby byly vystaveni v 30ti voliérách (namátkou- Německý výstavní, anglický pávík, hýl bronzový bělohrotý, altenburský bublák,...). Výstavu doplnila ukázková expozice Kamerunských koz a nebýt delší průtrže mračen v sobotu na poledne, mohli se návštěvníci pokochat také pohledem na pštrosy Emu. Tito však nakonec chyběli.

Králíci zde byli posouzeni pány Snítilým a MVDr. Martincem. První jmenovaný měl k posouzení králíky- BOA, NoSč a NoSm (velmi dobré kvality a kresby, průměrné hodnocení 94-94,5b), FBdiv, FBžel, Mm (mezi nimi NEJLEPŠÍ KOLEKCE VÝSTAVY- 378,5b shodně s NoSm), VSS, Čv, Vš a Vmš. Pan Martinec dostal za úkol posoudit o tři kusy větší ´´zbytek´´, který zahrnoval ČA, Bu, Kum, ČL, ČSč (zde vystavena NEJLEPŠÍ 0,1 VÝSTAVY- 95b), ČShav, ČSčž, Al, velmi pěkné Havany, Du, Bíč, Bím, Čč, Sž ( NEJ 1,0 VÝSTAVY- 95b), Ssv (další 0,1 oceněna 95b), ASč, Tč, Rč, ZB bčo, ZB bmo, Heč, Hem, Zhav, Zsč, Zshav a Zssv. S tím mu jako zapisovatelé pomohlipaní Martincová a má maličkost. Jak jsem již uvedl výše, čestnou cenu za nejlepší kolekci získali Moravští modří (oceněni 378,5 - Smutný O.), čestnou cenu na nejlepší samici získal na 0,1 Českého strakáče černého oceněnou 95ti body pan Machač Jan a nejlepšího samce výstavy, Stříbřitého žlutého (95b) předvedl pan Dobrovolný Ladislav st. Ke krásnému prostředí, nádherným zvířatům a pěknému areálu se přidala bohatá tombola a dobré občerstvení. A to vše zajistilo nádherně strávenou výstavu.

 

 

 

5.8.2008

S ´´mírným´´ spožděním zde uvádím zprávičky ze dvou výstav, které jsem v letošním roce již navštívil. Jedná se o Znojemskou výstavu DZ se speciální expozicí Mm a o XIV. Místní výstavu ZO ČSCH Suchohrdly - Damnice. Jako první se budu věnovat dříve proběhnuvší výstavě ve Znojmě.

Tuto výstavu jsem původně navštívit neměl, avšak při návštěvě u pana Bartoše (chovatele ČA a Gigantů homérů) , který bydlí kousek ode mne, mi bylo nabídnuto jet s nimi na výstavu do Znojma. Rád jsem souhlasil. Jelikož jsme jeli s úmysly koupit, jelo se hned na první den otevření výstavy. Cílem našich koupěchtivých spolujezdců se měl stát Rakovnický kotrlák...

Na výstavu jsme dorazili bez větších problémů, jedině snad to, že vstup k pokladně byl do kopce, což činilo některým návštěvníkům menší potíže. Zakoupili jsme si katalogy a vstupné (25,- + 25,-) a jali se prohlížet vystavená zvířata. Holubáři shánějící Kotrláky se obhlídkou drůbeže a králíků vůbec nezdržovali a rovnou spěchali k expozici holubů. Zato mi co jsme kotrláky nesháněly jsme si v poklidu prošli celou výstavu přez drůbež, králíky až dozadu k holubům, kde nás již čekali naši spolucestující. Na výstavě tedy bylo na 319 králíků (z toho 109 plemene Mm), na 45 voliér drůbeže a 25 voliér holubů. Byla vystavena také kolekce Ččp panem Josefem Novákem. Králíci byly posouzeni pány MVDr. Martin cem (expozice Mm), Jahodou, Ing. Kopřivou, Mgr. Šebestou a Šípem. Téměř tropické počasí způsobilo, že po prohlídce a subjektivním shodnocení zvířat, popř. diskusi o daném jedinci s dalšími chovateli jsme všichni využili občerstvení a posezení v polostínu s vychlazeným točeným pivem či limonádou. Někteří také neodolali vůni grilovaného masa. Ideální výlet na jarní probuzení pro chovatele. Až na odchodu jsme si všimli v místnosti vedené expozice okrasného ptactva a vedle umístěných klecí s nutriemi standartními a zlatými.

 

Výstava v Suchohrdlech proběhla ve dnech 31.5.-1.6. na této výstavě jsem poprvé vystavil svůj odchov Ččp. A to kolekci sourozenců a samici jednotlivě. Na výstavu jsme jeli pro mne již známou cestou. Na Damnice a zde jsme to střihli do polí. Po asi 4km jsme byli na místě. Velmi příjemně překvapil chovatelský areál. K tomu se přidalo krásné počasí a dobré občerstvení a příjemně strávený víkend byl zajištěn. Po zaklecování králíků jsem dostal hlad a tak jsem pořídil prvních pár fotografií areálu, který se mi opravdu moc líbyl a něco králíků a vydal se na snídani. U grilu jsem se potkal s paní Hejralovou, které právě jeden z organizátorů říkal, že chybí zapisovatelé. Tak jsem se přihlásil a zapisoval panu ing. Zbyňku Kopřivovi. Před námi byl celý den a asi 80 králíků. Začali jsme s BO a FB. Následovaly Mm, VSS, Čv,Vb, Vš, Vmš, Vm, ČA, Bu, Nb, ČS, ZB a Zdiv. Přínosné pro mne byly rovněž diskuse o vystavených králících v průběhu posuzování a jednotlivé poznámky od pana Kopřivy. Po posouzení se začali objevovat první návštěvníci a děti začali okupovat nafukovací, skákací hrad, který pro ně byl, stejně jako vstupné, zdarma. Dospělí platili 25,- a 20,- katalog. Doufám, že se budu moci této výstavy účastnit i příští rok.


 

 

10.11.2007

Dne 10.listopadu jsem navštívil v chovatelském areálu ve Slavkově u Brna speciální výstavu klubu chovatelů českých černopesíkatých na pozvání pana Stanislava Hejrala z Damnic. Přez sychravé listopadové počasí byla výstava velmi pěkná a věřím, že kdyby se venku počasí trochu víc umodřilo bylo by ukázka zvířátek ze zooparku o to větším lákadlem. Většina lidí se tedy zdržovala v hale a fronta k obchůdku s občerstvením se netrhla za celou dobu co jsem zde byl. Na výstavě bylo bezmála 1000 králíků, přičemž jen černopesíkatých bylo na šedesát. Nejlépe si vedl pan Hejral, když získal pohár na nejlepší 4 člennou kolekci (380,5b), pohár KARY Trutnov na králíka s nejlepší kvalitou srsti (96b), pohár na nejlepší 0,1 národního plemene (96b) a jeho druhá kolekce získala 377,5b. Druhou nejlepší 4 člennou koleci Ččp vystavil Petr Mlaskač (378b + ČC). Čestnou cenu na 4 člennou kolekci získal také Fratišek Matoušek (376,5b). Byla to opravdu velmi pěkná a dobře zorganizovaná výstava, jedinné co mne na začátku trochu mrzelo, že u pokladny v 10 hodin kdy jsem přišel již neměli ani jeden katalog...

11.9.2007

Omlouvám se za menší zpoždění. Včera sem už měl novinky napsané, ale protože to bylo na delší psaní mezitím mi spadl net a všecka ta práce byla v trapu.

Co se týče CK SCHDM v Kroměříži. Byla to pro mne velká škola. Získal jsem zde spoustu zkušeností a poznal hodně nových, skvělých lidí... Poznávačku jsme měli na živých zvířatech na výstavě ve Zdounkách, kde jsme byli když se ještě posuzovalo, a tak jsme mohli pozorovat a diskutovat s posuzovateli o vystavených králících. Mou největší slabinou byla soutěžní práce a tak jsem si jich několik půjčil a přečetl, aby jsem věděl, co mám upravit, zlepšit a přidat... V pátek večer, když už jsme dosoutěžili jsme měli přednášku, kde jsme se bavili hlavně na téma genotypů králíků. Toto téma mne velmi zaujalo. Po této přednášce jsem však již musel odjet domů, protože jsme jeli do Chorvatska. Odtud jsem se vrátil na začátku září, a tak sem stihl akorát CVMK v Hustopečích. Zde jsem byl v pátek a sobotu garantem králíků v expozici novošlechtění a mladých chovatelů. Velmi mne zaujaly saténové červené angory, kterých zde byly vystaveny dva kusy. Českých černopesíkatých bylo na výstavu přihlášeno 54 ks, ale z toho 4 ks nebyly dodány. Nakonec tedy vystavovali tito chovatelé: Hejral, Kalvoda, Matoušek, Mlaskač P., Mlaskač V., Novák, Pecha, Petráš,... Pětadevadesátkový samci byli na výstavě čtyři. Nejvíce se mi z nich líbyl samec pana Mlaskače, který měl pěknou hlavu, velmi dobré hrudní končetiny a záď. Dle mého názoru zaslouženě získal pohár. Další tři samci ocenění 95 bodu byli všichni od pana Petráše. Nejlepší samičku Ččp dodal pan Pecha. Byla hodnocena 94,5 bodu a pohárem a byla prodejná. Nekoupil jsem ji a doufám, že jsem neudělal chybu. Uvidíme na speciálce Ččp... Jediné, co kazilo jinak dobře zorganizovanou a hezkou výstavu, byl téměř neustávající déšť, který kazil náladu hlavně nakupujícím, kteří na něm museli čekat až přijdou na řadu u pokladny. Déšť nakonec ustal v pátek večer a sobota již byla pěkná. Hold počasí se nadá poroučet a někdy nás pěkně převeze.